неделя, 8 септември 2013 г.

Херман Хесе. Сидхарта

Мъдра книга! За кръговрата на живота! За духа и материята! За избора, който правим! За цената, която плащаме! За дългия и често трънлив път към познанието и самопознанието...
"...Огледа се наоколо така, сякаш виждаше света за първи път. Красив бе светът, пъстър бе светът, странен и загадъчен бе светът... а в центъра му се намираше той, пробудилият се Сидхарта, отправил се на път към себе си..."
"...Нека големите умове се занимават с опознаването, с обясняването, с презирането на света. Единственото, което искам, е да обичам този свят, да не го презирам, да не мразя и него, и себе си, а да мога да съзерцавам и него, и себе си, и всички творения с любов, възхита и благоговение..." 

5 коментара:

  1. Цветана, Вы меня заинтересовали. Хотелось бы не только цитаты видеть, но и Ваше личное отношение. Трудно было читать? Легко? Какие мысли Вас посещали? Какому человеку (сильному или слабому духом) Вы порекомендовали бы прочитать эту книгу? Что в ней найдут Ваши ученики?

    ОтговорИзтриване
    Отговори
    1. Начала читать книгу с предубеждением и со страхом – не волнуюсь буддизмом и о Будде знаю мало. Но прочитала легко и быстро, читала как человек, который пережил и радость, и скорбь. Задумывалась... но все таки для себя ничего нового не нашла :). По-моему каждый человек может ее прочитать и каждый найдет что-то ценное. Но чтобы проникнуть в глубину этой книги, читателю нужен жизненный опыт. Между прочим "Сидхарта" занимает передовое место в класации книг сайта Divine Caroline, которые каждый человек должен прочитать до тридцати.

      Изтриване
  2. Очень рад, что вы нашли эту книгу мудрой. Обязательно ее прочту в рамках проекта, ведь о таких вещах читать никогда не надоедает.

    ОтговорИзтриване
    Отговори
    1. Спасибо Вам за отзыв. В сущности я сознательно выбрала эту книгу в рамках проекта - иначе и не прочитала бы. Но стоит!

      Изтриване
  3. Обичам такъв род книги и ще я прочета с интерес. Вярвам ще ми я "метнеш"!

    ОтговорИзтриване